18.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Strach je deficit viery.

~Hans Wallhof ~

14.09.2005 - Miron
čítanosť1245 reakcie0
(Share 256 0)


Téma: Povýšenie úctyhodného a životodarného kríža / Jn 19,6-11;13-20;25-28a; 30b-35

Homília

AI      Aj keď dnešný deň patrí medzi pôstne dni, predsa naša oslava sviatku Povýšenia svätého kríža sa nesie v radostnej atmosfére. Vieme totiž, že tento sviatok je spomienkou na slávnosť v Jeruzaleme, počas ktorej bol Pánov kríž, ktorý našla svätá cisárovná Helena, prenesený do chrámu.
KE      Kríž, ktorý sa mal stať symbolom výsmechu, zhanobenia a smrti, sa stal symbolom slávy, úcty a života.
DI      Počas dvadsať storočí kresťanstva nenájdeme obdobie, v ktorom by neboli pokusy o zhanobenie kríža – symbolu našej viery. Pokusy o “pošliapanie kríža“ mali rôzne podoby. Staršia generácia si ešte živo pamätá dobu, kedy sa vláda nášho štátu otvorene stavala proti krížu a prenasledovala jeho stúpencov. Ale ani dnešná doba nie je výnimkou. Hoci pokusy o „pošliapanie kríža“ sú maskované ponukami „lepšieho života“, predsa sa dajú rýchlo odhaliť. Boj proti krížu – teda boj proti Bohu a jeho ponuke spásy – pretrváva a bude trvať až do konca sveta.
      No počas dvadsať storočí kresťanstva vždy bolo mnoho tých, ktorí nielenže ostali verní pravde, ale svojím životom tak povýšili kríž, že pre mnohých to bolo posilou pre zotrvanie na správnej ceste. Pre kríž ľudia trpeli, boli mučení, zomierali... Nespočítateľné množstvo kresťanov denne povyšovalo kríž v dobe, ktorá ho chcela potupiť, zavrhnúť.
PAR      Vláda poľského premiéra Jaruzelského nariadila odstrániť kríže zo škôl. Podobne kríže bol zakázané v továrňach, nemocniciach a v ostatných verejných inštitúciách. Biskupi okamžite napadli tento zákaz, ktorý sa v celom Poľsku stretol s vlnou nevôle a odporu. Nakoniec vláda ustúpila. Nariadenie síce ostalo v platnosti, ale nikto nevyvíjal tlak na jeho naplnenie.
      Ale našiel sa jeden horlivý riaditeľ v Garwoline, ktorý si povedal, že zákon je zákon. A tak v jeden večer odstránil sedem veľkých krížov, ktoré viseli v škole od jej založenia – osemdesiat rokov. O deň neskôr, skupina rodičov prišla do školy a rozvešala ešte viac krížov, než tam bolo predtým. Riaditeľ rýchlo odstránil aj tieto.
      Nasledujúci deň dve tretiny zo 600 študentov školy začalo protestnú akciu. Riaditeľ zavolal políciu. Ťažko ozbrojená jednota policajtov donútila protestujúcich študentov opustiť budovu školy. Študenti sa na ulici vydali na pochod k najbližšiemu chrámu. Pridali sa k ním aj študenti ostatných škôl. Chrám nakoniec naplnilo 2500 študentov. Spontánne sa začali modliť, aby ich protest priniesol vyriešenie tohto problému. Medzitým chrám obkľúčili vojaci. Ale fotografie modliacich sa študentov, ktorí držali kríže vysoko nad svojimi hlavami, obleteli celý svet spolu so slovami kňaza, ktorý modliacemu sa spoločenstvu adresoval tieto slová: „Bez kríža Poľsko nie je Poľskom!“
      A kríže sa do školy vrátili...
MY      Kiež by nás príklad odvahy a statočnosti týchto študentov povzbudil k podobnému postoju. Nemyslím tým na organizovanie protestných akcií. Myslím skôr na „povyšovanie kríža“ v každodennom živote. Vždy, keď budeme na lož odpovedať vernosťou k pravde; vždy, keď sa budeme na zlo odpovedať dobrom, na krivdy odpustením, na slabosti porozumením; vždy, keď svet uvidí našu pripravenosť poslúžiť a pomôcť; vždy, keď odpovieme na nenávisť láskou; vtedy – vždy – sa odohrá naše povýšenie kríža v tomto svete. A čím viac nás bude, tým viac bude povýšenie kríža zreteľné v tomto svete.
      Každý z nás je povolaný nasledovať v tejto dobe príklad mučeníkov a vyznávačov minulých storočí. Prijať toto povolanie a uskutočňovať ho, je tou najkrajšou oslavou dnešného sviatku.
ADE      Modlime sa preto slovami dnešného tropára: Spas ľud svoj, Pane a požehnaj svoje dedičstvo. Daruj svätej Cirkvi víťazstvo nad nepriateľmi a svoj ľud ochraňuj svätým Krížom.


      Inšpirácie: Povýšenie úctyhodného a životodarného kríža

20.09.2005 | Čítanosť(2809)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1920)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(15228)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet