13.júl 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Dnešné dušpastierstvo nepotrebuje nové cesty, ani nové metódy. Nepotrebuje nový typ dušpastierstva, ale potrebuje kňazského človeka, zviazaného s Bohom a naplneného kňazskou zodpovednosťou lásky k Bohu a človeku.

~kardinál König ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1599 reakcie0
(Share 295 0)


Téma: Nasledovanie Krista / Strach / Lk 5, 1-11

Myšlienky... 250/2001

      Keby som sa spýtal, čoho sa bojíte, dostal by som zrejme mnoho rôznych odpovedí. Niekto má strach z cestovania lietadlom, iný z výšok, ďalší neznáša uzatvorené priestory... Je mnoho vecí, pred ktorými má človek strach. Psychológovia sa vážne zaoberajú s týmito stavmi, pretože takýto strach neraz doslova ochromí človeka a znemožní mu plnohodnotný život. Dokonca vznikol celý katalóg, ktorý vymenováva rôzne dôvody, ktoré vzbudzujú v človeku strach.
      No v tom katalógu chýba ešte jedna položka, ktorej sa psychológovia dneška nevenujú. Je to strach z „nasledovania“. Je to taký druh strachu, ktorý je azda bežnejší, než strach z cestovania lietadlom. Keď Ježiš Kristus vyzýva sv. Petra, aby ho nasledoval, hovorí najprv: „Neboj sa...“ (Lk 5, 10) Toto „neboj sa“ nepatrilo len Petrovi, ale aj Zabedejovým synom – Jakubovi a Jánovi. Ježiš vedel, čo sa odohrávalo v ich srdciach. Vedel, že najväčšou prekážkou, aby ho niekto nasledoval, je strach. Preto ich najprv povzbudzuje: „Nebojte sa...“
      Z čoho však premení tento strach z nasledovania Krista? Je to predovšetkým strach z toho, že v tom budeme neúspešní, že to nezvládneme. Každý, kto sa seriózne rozhodne nasledovať Ježiša Krista – a vlastne to by mal každý kresťan, prechádza týmto zápasom so strachom. Keď ho premôže, kráča za Kristom rýchlo a dôsledne. Kto nevyhrá tento zápas v sebe, bude sa naďalej hlásiť ku Kristovi, ale nasledovanie Spasiteľa v jeho živote sa bude pohybovať len v určitých „bezpečných“ mantineloch, ktoré si sám stanoví. Ďalej však nepôjde, lebo má strach. Takéto mantinely si staviame aj v iných aspektoch života. Mnoho z nás sa nepostaví na štartovaciu čiaru maratónu len preto, že sa bojí, že by v týchto pretekoch neuspel. Podobne mnohí sa nikdy nevydajú na túru do hôr, lebo sa boja, že by to nezvládli. Mnohí sa nikdy nepostavia na lyže, lebo majú strach, že by sa mohli zraniť. Cenou za túto bezpečnosť je, že nikdy nezakúsime pocit víťaza, nenadchneme sa krásou hôr z výšky, ani nezažijeme nádherný pocit z jazdy po zasnežených svahoch. Toto však sú len malé „straty“, ktoré môžeme oželieť. Ale strata spôsobená strachom z nasledovania Ježiša Krista, tá pre nás môže mať vážne následky.
      Skúsme si zrekapitulovať všetky tie rôzne pozvania k nasledovaniu počas nášho života. Spomeňme si na všetky tie zvláštne okamihy, kedy sme intenzívne cítili: „Takto by som mal žiť... toto by som mal urobiť...“ A skúsme si všimnúť, prečo sme to neuskutočnili. Nebudem sa mýliť, keď poviem, že tam nájdeme veľký kus strachu. No z tohto pohľadu späť sa otočme smerom k budúcnosti. Spasiteľ neustále bude opakovať pozvanie pre každého z nás. A na začiatku tohto pozvania bude vždy výzva: „Neboj sa...“
25.06.2003 | Čítanosť(1395)
Téma: Nasledovanie Krista
16.08.2003 | Čítanosť(1368)
Téma: Nasledovanie Krista
12.06.2003 | Čítanosť(2994)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2842)
Lk 5, 27-39
27.06.2003 | Čítanosť(2337)
Strach


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet