11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Kresťanstvo, ktoré siaha len po kostolné dvere, príliš neosoží. Malo by byť viditeľné v celom našom živote. Ako kresťanov by nás mali vidieť všade – podľa toho, ako sa prejavujeme k iným. I podľa toho, ako športujeme, ako riadime auto, ako sa vyjadrujeme, alebo podľa toho, čo čítame. Veď Ježiš nepovedal: Vy ste svetlom kostola – ale svetlom sveta.

~William Barclay ~

21.07.2006 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1918 reakcie0
(Share 496 1)


Téma: Pokúšanie Ježiša Krista na púšti - II.

Homília

      Ježiš Kristus sa počas štyridsaťdňového pôstu na púšti pripravuje na svoje verejné účinkovanie. Túto prípravu prežíva osamote, v pôste, v modlitbe a v rozhovore s nebeským Otcom. Tu prichádza diabol, aby ho pokúšal.
      Sväté písmo nám hovorí, že to bolo trojaké pokušenie... Minule sme si povedali, že pokušiteľ vedel o tom, že Ježiš vyhladol. Preto mu povedal, aby z kameňov urobil chlieb a nasýtil sa. Aj keď je Ježiš vyhladovaný štyridsaťdňovým pôstom, hovorí jasne: „Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“ (Mt 4, 4). To bolo prvé pokúšanie.
      Pokušiteľ teda neobstal - ale nevzdal sa. Vzal Ježiša do svätého mesta Jeruzalema a postavil ho na vrchol chrámu. Tu mu povedal: „Ak si Boží Syn, vrhni sa dolu, veď je napísané:«Svojim anjelom dá príkaz o tebe a vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.»“ (Mt 4, 6). Tieto slová zdôvodňuje citátom z knihy Žalmov (porov. Ž 91, 11-12).
      Zoskočiť z veže by v každom prípade znamenalo zabiť sa. Pokušiteľ preto pripomína: Ty sa ale nezabiješ, teba vezmú anjeli na ruky. Pokušiteľ prichádza s rovnakou taktikou ako v raji: „Budete ako Boh“ (Gn 3, 5). Ľudia ti padnú k nohám a budú ťa oslavovať... Ježiš však neprišiel na zem robiť kariéru, ani nijaké dobrodružstvá. Svoju mesiášsku moc by takto obetoval svojmu ľudskému úspechu a obdivu. Preto odpovedá: „Nebudeš pokúšať Pána svojho Boha.“ (Mt 4, 7).
      Aj my sme tak často pokúšaní. Všetci dobre poznáme to slovo. Znie veľmi zvodne. Veď je príčinou toľkých našich pádov. Tak radi sa vyhovárame na silu pokušenia. Nechcel som, neodolal som...
      Istý pustovník oznámil svojmu spovedníkovi, že ho trápia zlé myšlienky. Spovedník mu povedal, že sa bude za neho modliť, aby ho Pán oslobodil od zlých myšlienok. „To nerob, to nežiadam“, povedal pustovník. „Avšak modli sa, aby som zlým myšlienkam nepodľahol.“
      Všetci sme podrobení zlým myšlienkam a ide len o to, aby sme im nepodľahli. Každý musí vybojovať svoj zápas s pokušením. Pokiaľ budeme sami, prehráme, s Božou pomocou však zvíťazíme. To je naša úloha, náš program aj v tom svätom čase. Preto nám Ježiš adresuje slová: „Modlite sa, aby ste neprišli do pokušenia!“ (Lk 22, 46). Z tejto príčiny vložil aj prosbu do Otčenáša: „Neuveď nás do pokušenia“ (Mt 6, 13), ktorú máme nielen vyslovovať, ale aj podľa toho žiť.


08.10.2003 | Čítanosť(1626)
Téma: Odvaha / Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1582)
Téma: Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1444)
Téma: Pokušenie


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet