11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Keď démoni vidia, že nedbáme o veci tohto sveta a neželáme si nenávidieť pre nich ľudí a odpadnúť od lásky, vtedy povzbudzujú proti nám ľudské klebety, aby sme neznesúc urážky, začali nenávidieť klebetníkov.”

~sv. Maxim Vyznávač ~

21.07.2006 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1198 reakcie0
(Share 301 1)


Téma: Veľký piatok

Homília

Skupina študentov strednej školy sa vybrala na výlet so svojím učiteľom. Prechádzali okolo zamrznutého jazera. Napriek dôraznému zákazu učiteľa zopár chlapcov vyšlo na ľad. Niekoľko minút sa po ňom naháňali. Naraz sa tenká vrstva ľadu prelomila a chlapci spadli do vody. Na ich prenikavý krik pribehol učiteľ. Jeden z chlapcov, ktorý nevedel plávať, sa začal topiť. Učiteľ skočil do vody, aby ho zachránil. Podarilo sa mu ho vytiahnuť na breh. Lenže učiteľovo srdce tú námahu nevydržalo. Dostal infarkt a zomrel.
Bol pohreb. Zachránený študent stál nad hrobom svojho učiteľa. Pozerajúc sa na jeho rakvu s bolesťou a zahanbením rozmýšľal: Za to, že žijem, vďačím môjmu dobrému učiteľovi. Za každý deň, rok svojho života, vďačím jemu. To, že je mŕtvy, je moja vina. Keby som bol poslúchol a neišiel na ľad, mohol ešte ďalej žiť. Obetoval za mňa svoj život...
Tento chlapec zaiste až do svojej smrti s bolesťou v srdci a súčasne s vďačnosťou bude spomínať na svojho učiteľa.
Dnes je Veľký piatok. Veľký svojím významom. Po celom kresťanskom svete si dnes veriaci ľudia pripomínajú, že to, čo sa stalo v ten prvý Veľký piatok, bolo to vlastne pre nás, pre naše hriechy. Pád, neposlušnosť prvých ľudí bol príčinou, že tento hriech prešiel na celé ľudské pokolenie, ktoré stratilo milosť žiť s Bohom vo večnom živote v nebi.
Z nekonečnej Božej lásky bol na zem poslaný Boží Syn, ktorý svojou smrťou na kríži zomrel za nás, zaplatil za nás, vykúpil nás svojou smrťou a znovu nám otvoril cestu k Bohu.
A tak si každoročne pripomíname jeho smrť na kríži a kľačíme pred jeho hrobom. Sme mu vďační za túto vykupiteľskú smrť, pretože jeho smrťou sme boli vykúpení z večného zatratenia.
Tak sme o tom spievali včera večer: „Svojou čestnou krvou Kriste vykúpil si nás spod kliatby zákona. Dal si sa pribiť na kríž a svoj bok kopijou prebodnúť. Ľuďom si získal nesmrteľnosť. Sláva tebe, náš Spasiteľ.“ (Tropár).
Nielen táto jedna pieseň, ale všetky liturgické texty a obrady týchto dní sú naplnené hlbokým pohnutím, a tiež srdcia tých, ktorí milujú Boha. Preto kľačíme pred jeho hrobom, aby sme ďakovali nebeskému Otcovi za jeho lásku, že nám poslal svojho Syna, aby nás svojou dobrovoľnou smrťou vykúpil, aby sme mohli žiť večne.
Jedna zbožná legenda hovorí, že akýsi mladík opustil rodný dom, aby sa takto vzdialený mohol venovať neviazanému životu. Kráčal cestou a tu stretol vážneho muža, zahaleného širokým plášťom. „Kde ideš?“ pýtal sa ho onen muž. „Čo ti na tom záleží“, nevľúdne odpovedal mladík. Muž odkryl svoj plášť a pred mladíkom stal sám Spasiteľ. V boku hlboká rana, srdce prebodnuté. A Spasiteľ miernym hlasom povedal: „Pozri sa tu! Z tejto rany v srdci poznáš ako mi na tom záleží, kam ideš.“
Za nás, za naše hriechy trpel a zomrel Boží Syn na kríži. A nedivme sa, keď nám to on alebo jeho Cirkev pripomína. Na každom jednom z nás mu záleží, akou cestou kráča týmto životom. Na to zvlášť pamätajme dnes, keď sa s úctou skláňame pred Božím hrobom.© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet