11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Keď sa pozeráme na svoje hriechy, nebudeme vidieť hriechy blížneho. Je chybou, keď človek nechá svojho vlastného mŕtveho a plače nad mŕtvym u svojho suseda.

~sv. Pimen Veľký, + 440 ~

04.08.2006 -
čítanosť1684 reakcie0
(Share 335 0)


Téma: Silvester

Archív

      Súdy vynášajú svoje rozsudky na základe spáchaných činov. Aj ľudia sa navzájom posudzujú podľa vonkajších prejavov.
      Ani to nemôže byť ináč, lebo do duše toho druhého nevidí ani súd, ani ľudia navzájom. Len Boh môže presvietiť aj vnútorný skrytý život človeka s myšlienkami, pohnútkami, dobrými i zlými náklonnosťami.
      Vo Svätom písme sa viac ráz spomína kniha života výslovne alebo nepriamo. Zdôrazňuje, že to je dôležité, čo je o nás napísané v tejto knihe. Konkrétnejšie, čo pribudlo v roku, ktorého posledné hodiny sa práve odmotali, v mojej knihe života. Pred Bohom totiž nielen skutky, ale aj úmysel sa dostane na vážky. U sv. Lukáša čítame: „Radujte sa, že vaše mená sú zapísané v nebesiach!“ Alebo v liste Filipanom čítame, keď sv. Pavol pozdravuje veriacich, „ktorých mená sú zapísané v knihe života.“
      Aj sv. Ján vo svojom Zjavení píše o nepoškvrnených: „a jeho meno nevymažem z knihy života, ale vyznám ho pred svojím Otcom a pred jeho anjelmi.“ „Aj iný zväzok sa otvoril, kniha života, a mŕtvi boli súdení podľa svojich skutkov, ako bolo napísané vo zväzkoch.“
      Tá kniha, to je Božia vševedomosť, pamäť, v ktorej sa zaznamenávajú všetky činy i pohnútky rozumných bytostí ako na magnetofónový pás.
      Pýtame sa seba samých: Dostal som sa bližšie k Bohu v uplynulom roku? Lebo službou svojím blížnym sa nám otvára jedna z ciest, ktoré vedú k Bohu. Tá druhá cesta je cez modlitbu a rozjímanie. Pre veriaceho človeka je dôležité prvé, a to druhé sa nemá zanedbávať. V knihe života nájde svoje miesto i jedno i druhé. Skutkami dokazujeme svoju vieru, ako hovorí sv. Jakub, a modlitba je zasa pokrmom pre dušu.

30.12.2003 | Čítanosť(1888)
Téma: Koniec roka / Silvester


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet