23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Zmätok, do ktorého sú ľudia pohrúžení, pochádza z toho, že večer nevedia, prečo vstali a prečo ráno začnú znova.

~P. Doncoeur ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1085 reakcie0
(Share 245 0)


Téma: Duša / Večnosť

Myšlienky... 277/2001

      Človek dneška sa stará o mnoho vecí.
      Stará sa o svoj vzhľad. Stará sa o módu. Stará sa, či ide s prúdmi tohto sveta. Stará sa o zajtrajšok i o to, čo mu prinesie.
      Toto všetko sú veci, o ktorých nám Kristus hovorí, že nie sú hodné našej starosti. „Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: „Čo budeme jesť?“ alebo: „Čo budeme piť?“ alebo: „Čo si oblečieme?“! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete... Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.! (Mt 6, 31-32.34)
      Čo teda má byť predmetom našej starosti. Kristus nám to hovorí zreteľne: „Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Alebo za čo vymení človek svoju dušu?! Lebo Syn človeka príde v sláve svojho Otca so svojimi anjelmi a vtedy odplatí každému podľa jeho skutkov.“ (Mt 16, 26-27)
      Budeme teda riskovať stratu toho, čo je hodnotnejšie než celý svet?
      Sme pripravení na príchod Syna človeka?
      Naše starosti sú dvojakého druhu: starosť o veci tohto času a starosť o veci večného života. Jedny sa dotýkajú tela, druhé duše. Problém ľudí súčasnosti je v tom, že sa príliš koncentrujú na veci tohto času a neostáva im už veľa síl na veci večného života. Príliš sa sústreďujú na telo a len málo na dušu.
      Život pritom nie je nič viac než čas prípravy na večnosť. Tých pár rokov, ktoré strávime v tomto svete, je len kvapkou v mori, v porovnaní s večnosťou.
      Istý spisovateľ raz prirovnal tento svet k podchodu, ktorý vedie k skutočnému životu. Poznáme tie rôzne podchody na rušných komunikáciách, ktoré nám uľahčujú dostať sa na miesto, kde smerujeme. Zvyčajne v nich nič nenájdeme, rýchlo nimi prejdeme, aby sme sa dostali k cieľu – k večnému životu. Príliš sa zamerať na starosti tohto sveta, môže tak znamenať ostať v tom podchode, nedosiahnuť cieľ svojho života, zabývať sa vo svete, ktorý sa ani nedá ani trošku porovnať s tým, čo Boh pre nás pripravil. (Podľa: CONIARIS, Anthony M., 61 Talks for Orthodox Funerals, Light and Life Publishing CO., Minneapolis, Minesota 1969, s. 74.)
20.06.2003 | Čítanosť(2750)
Téma: Človek / Duša / Pôst
20.11.2003 | Čítanosť(1749)
Téma: Duša / Poriadok / Svet
25.06.2003 | Čítanosť(1132)
Téma: Duchovný život / Duša


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet