23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Ak nebudeme my horieť láskou, ľudia okolo nás zomrú od zimy!

~Francois Mauriac ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť932 reakcie0
(Share 263 0)


Téma: Pýcha

Myšlienky... 282/2001

      Slovo pýcha je v súčasnosti veľmi neobľúbené. Nahrádza sa rôznymi inými pojmami, ako dôstojnosť, sebavedomie, hrdosť, ba dokonca sa schvaľuje ako štýl správania sa ľudí vyššieho spoločenského postavenia. Ale napriek týmto krycím názvom pýcha ostáva jedným z hlavných hriechov.
      Pýcha spočíva v preceňovaní vlastnej osoby a v podceňovaní ostatných. Takéto delenie vytvára bariéra medzi ľuďmi, je zdrojom nedôvery, neúprimnosti, ba často aj hnevu a nenávisti.
      Preceňovanie seba sa najviac protiví láske, ktorá je naplnením zákona. Kto je pyšný, ten nemôže skutočne milovať, nezažije ten zázrak lásky, stratiť svoje „ja“ v druhom a pre druhých a tak nájsť plnosť života. Pyšný nemôže nikdy odhaliť hodnoty a duchovnú krásu svojich bratov. Kto je namyslený, ten nenájde cestu k láskavosti a milosrdenstvu. Pyšný nemôže nájsť cestu k Bohu a to je najdôležitejšia, najvážnejšia a nenahraditeľná strata pre človeka.
      Všetci sme tak trošku v rozličných odtieňoch chorí na túto chorobu: ja, čo píšem, vy, čo čítate i všetci ostatní. Boh však pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). Sme natoľko bohatí, že si môžeme dovoliť pohŕdať Božími darmi? Sme takí múdri, že môžeme nenačúvať Božiemu slovu? Dovolí nám naša pýcha prosiť Boha, aby nás spasil? Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť. Pýchou veľa strácame, láskou a pokorou veľa získame. Ak sa zamyslíme nad touto Božou aritmetikou, budeme spolu so sv. apoštolom Pavlom oslavovať a uskutočňovať lásku, ktorá nás očisťuje od pýchy, ktorá nás ženie v ústrety bratom, núti nás slúžiť a nehľadať vlastné uspokojenie. Lásku, ktorá je dobrotivá, trpezlivá a nezávidí, lásku, ktorá sa márnivo nevypína ani nenadúva. Uvedomme si, že každé naše poznanie má nás viesť bližšie k Bohu, má nám ukázať veľkosť nášho Boha.
      Liek na túto duchovnú chorobu, na pýchu, hľadajme u Ježiša Krista, lebo on ukázal silu svojho ramena, rozptýlil tých, čo v srdci pyšne zmýšľajú. Mocnárov zosadil z trónov a povýšil ponížených (Lk 1, 51-52). Zamilujme si konať skutky pokory a lásky, lebo pokora a láska sú pre nás kľúčmi do nebeského kráľovstva.
25.06.2003 | Čítanosť(1307)
Téma: Pýcha


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet