23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

     Pán ... dopustí pokušenie, aby ťa očistil, urobil svätým a odpútal od vecí tohto sveta; povedie ťa, kam on chce, a cestou, akou on chce. Urobí ťa šťastnejším v živote, ktorý možno nebude pre teba jednoduchý a pohodlný, ale s jeho pomocou sa staneš vo svojej apoštolskej práci vytrvalejší, usilovnejší a hlavne pokornejší.

~S. Canals ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1286 reakcie0
(Share 317 1)


Téma: Krivda / Skutky / Spravodlivosť / Rim 12, 19-20

Myšlienky... 284/2001

      Nedávno mi jedna situácia otvorila možnosť „pomstiť sa“ človeku, ktorý mi spôsobil pomerne veľkú nepríjemnosť. Stačilo urobiť len veľmi málo (a bolo by to veľmi decentné), aby dotyčný pocítil „príučku“. Musím sa priznať, že samotná myšlienka na túto pomstu mi prinášala potešenie. Ale vďaka Bohu som mal dlhší čas na uskutočnenie tohto zámeru a tak som si to nakoniec rozmyslel. Keď spätne o to premýšľam, už vôbec nie som si istý, či by mi to prinieslo to uspokojenie, ktoré táto „pomsta“ sľubovala.
      Zaiste, každá nespravodlivosť volá po náprave. Často sú väčšie i menšie krivdy uložené v akomsi pomyslenom priečinku nášho srdca a pripomenú sa nám vo chvíli, kedy ich môžeme odplatiť podobným spôsobom. Pomsta však nikdy nemôže byť spravodlivá. Čo teda robiť? Odpustiť, zabudnúť! Ale to je niekedy veľmi ťažké...
      Ak sa však pozrieme do Svätého písma, zistíme, že existuje jeden druh pomsty, ktorý ako kresťania môžeme použiť. Sv. Pavol nám radí toto: „Nepomstite sa sami, milovaní, ale ponechajte miesto hnevu; veď je napísané: „Mne patri pomsta, ja sa odplatím,“ hovorí Pán. Ale keď bude tvoj nepriateľ hladný, nakŕm ho, keď je smädný, daj mu piť, lebo tým, že to urobíš, žeravé uhlie mu nahrnieš na hlavu.“ (Rim 12, 19-20)
      Ak nám niekedy pri krivde prebehli mysľou predstavy o spôsoboch odplaty, zaiste nikomu by nenapadlo nasypať vinníkovi žeravé uhlie na hlavu. Veď je to niečo príšerné bolestivé! Ak naša „pomsta“ bude v zmysle slov apoštola Pavla, spôsobí vinníkovi bolesť podobnej intenzity, bolesť, ktorá však už nevyvolá túžbu pomstiť sa, ale túžbu napraviť krivdu, ktorú predtým spôsobil.
      Ak si osvojíme tento kresťanský spôsob pomsty, potom pomstime každú krivdu, každú nepríjemnosť, každú zlobu, ktorá dopadla do nášho života. Avšak cítime, že tento druh pomsty je veľmi náročný. Všetko však potrebuje určitý nácvik. Skúsme si preto dnes vybrať jedného človeka, ktorý nám nejakým spôsobom ukrivdil – a nájdime spôsob, ako by sme sa mu mohli dnes pomstiť v zmysle rady sv. Pavla.
10.08.2019 | Čítanosť(181)
Téma: Božie riadenie
30.09.2010 | Čítanosť(2153)
Téma: Skutky /
25.06.2003 | Čítanosť(398)
Téma: Krivda
12.06.2003 | Čítanosť(2097)
Rim 12, 1-21
06.10.2003 | Čítanosť(2023)
Spravodlivosť


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet