23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Veľkým tajomstvom osobnej slobody je, že aj Boh ju rešpektuje. Boh chce moc nad stvoreniami iba ako slobodný dar ich lásky.”

~sv. Edita Steinová ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť783 reakcie0
(Share 215 0)


Téma: Duchovný život / Cesta k veľkosti

Myšlienky... 305/2001

      Zaiste niet človeka, ktorý by netúžil po uznaní ľudí okolo seba. Táto túžba niekedy spôsobuje priam horúčkovitú prácu na budovaní kariéry, ktorá sa neberie ohľad na nič a na nikoho. Aj keď odoláme pokušeniu vydať sa touto cestou k úspechu a uznaní, predsa hľadáme možnosti, ako skvalitniť svoj život takým spôsobom, ktorý by nám priniesol uznanie spoločnosti. Azda preto vydavateľstvám prinášajú veľké zisky knihy, ktoré sa snažia priniesť rady, ako dosiahnuť úspech.
      Cesta k úspechu života, k uznaniu a opravdivej veľkosti je však veľmi jednoduchá. Stačí k tomu jedná rada: Naučiť sa povedať „NIE“.
      Aby sme túto radu pochopili, pozrime sa na niektoré situácie v minulosti, kedy zaznelo to „NIE“. Mojžiš povedal „NIE“ pohanskému náboženstvu Egypta. Povedal „NIE“ sľubnej kariére – veď mal vysoké postavenie na faraónovom dvore, ktoré mu dávalo šancu stať sa raz vládcom celého Egypta. A toto „NIE“ mu otvorilo možnosť stať sa vodcom vyvoleného národa. Jozef povedal „NIE“ návrhu Putifarovej manželky, ktorá ho chcela zviesť. A toto „NIE“ odštartovalo jeho závratnú kariéru. Abrahám povedal „NIE“ myšlienkam, ktoré ho nabádali odmietnuť Boží príkaz a neobetovať Izáka. Za toto „NIE“ si vyslúžil Božie prisľúbenie: „Pretože si toto urobil a svojho syna, svojho jediného si neušetril predo mnou, zahrniem ťa požehnaním a prenáramne rozmnožím tvoje potomstvo. Bude ho ako hviezd na nebi a ako piesku na morskom brehu. Tvoje potomstvo sa zmocní brán svojich nepriateľov a v tvojom potomstve budú požehnané všetky národy zeme preto, že si poslúchol môj hlas“ (Gn 22, 16-18).
      Náš Spasiteľ nás tiež učí povedať „NIE“. V púšti tri krát odporuje pokušeniam, ktoré mu dáva diabol.
      Zástupy mučeníkov a vyznávačov nás tiež učia povedať „NIE“. Odmietli pochybné výhody, odmietli potupenie pravdy. Toto „NIE“ ich stálo život, ale celý kresťanský svet nezabudol na ich mená a prihovára sa k ním ako k svätým.
      Povedať „NIE“ v situácií, ktorá nás nabáda k prijatiu lži, k nepoctivosti, k nemorálnosti... – to je cesta k skutočnému životnému úspechu a uznaniu. Ak sa vydáme touto cestou, musíme sa pripraviť sa na to, že „schytáme pár rán“, ale konečný úspech je istý. Vieme, čo je správne a dobré. K úspechu stačí len jedno: Povedať rozhodné „NIE“ všetkému, čo odporuje pravde.
27.05.2011 | Čítanosť(4984)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3532)
Duchovný život


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet