23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Mučeníci dali prednosť smrti pred jediným smrteľným hriechom... Mučeníctvo odmieta ako klamný a pokrytecký akýkoľvek „ľudský zmysel“, ktorý by chcel ktosi prisúdiť skutku mravne zlému svojou podstatou, nepripúšťajúc ani „výnimočné okolnosti“.

~Ján Pavol II.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1208 reakcie0
(Share 280 0)


Téma: Duchovný život

Myšlienky... 315/2001

       „Čo keby...“ Takto neraz začína naše uvažovanie o záležitostiach minulosti, ale aj budúcnosti. Pokúšame si predstaviť, ako by sa odvíjal náš život, keby sme sa v určitej situácií v minulosti rozhodli inak a podobne si predstavujeme budúci život za predpokladu naplnenia nejakej udalosti, ktorá je ešte pred nami.
       „Čo keby...“ To bola aj moja obľúbená hra s myšlienkami v detstve, zvlášť v čase, keď som niečo vyviedol alebo som „chytil“ zlú známku. „Čo by bolo, keby sa to nebolo stalo?“ pýtal som sa sám seba. A výsledkom práce mojej fantázie boli rôzne varianty, krásne a príťažlivé. Vždy som ľutoval každú vec, ktorú som „zbabral“.
       „Čo keby...“ Nie je na škodu niekedy si zahrať túto hru o možnostiach, ktorými sa život môže uberať. Nevedomky to robíme stále, keď stojíme pred vážnym rozhodnutím a zvažujeme jeho dôsledky. Každé rozhodnutie je určitou križovatkou, ktorá ľudskému životu dáva na výber mnoho rôznych smerov.
       „Čo keby...“ Nie je možné prehliadnuť, že každé rozhodnutie má vplyv aj na ľudí okolo nás. Tento vplyv ich tiež vedie k rozhodnutiu a to znova ovplyvňuje ďalších... Každé rozhodnutie, ba dokonca každý skutok vyvoláva reťazovú reakciu, ktorej dôsledky ani ľudská fantázia nedokáže obsiahnuť.
       „Čo keby...“ Vždy, keď si položíme túto hypotetickú otázku pri uvažovaní o svojej budúcnosti, musíme mať na pamäti, že každé naše rozhodnutie „rozhýbe“ svet. Záleží len na tom, či tento pohyb spôsobí dobro alebo zlo. Nie je vždy jednoduché nájsť správne rozhodnutie. Nie je vždy jednoduché predvídať následky tohto rozhodnutia na naše okolie. V pochybách však máme spoľahlivého radcu – Božie slovo. A nielen v pochybách. Božie slovo je slovo pre život. Nemôžeme sa rozhodnúť zle, nemôžeme zle „rozhýbať“ svet, ak sa rozhodneme podľa Božieho slova. Na to však ním potrebujeme byť nasiaknutí. O mnohých svätých je známe, že sa tak usilovali vniknúť do Svätého písma, tak veľmi ho čítali a uvažovali o ňom, že mnohé jeho časti, ba celé kapitoly vedeli naspamäť. Ich rozhodnutia, ako aj slová a skutky, vychádzali zo srdca, ktoré bolo nasiaknuté Božím slovom. Preto robili rozhodnutia, ktoré nielen ich život, ale aj mnohých z ich okolia, priblížili veľmi blízko k nebu. Ak Božie slovo je slovo života, priložme túto šablónu s vytýčenou cestou k večnosti na svoj život, stotožnime sa s ňou a nechajme cez ňu prejsť každé budúce rozhodnutie.
       „Čo keby...“ V tejto chvíli nemôžem odolať volaniu mojej obľúbenej hry z detstva a pýtam sa sám seba: „Ako by vyzeral svet, keby odteraz každé moje rozhodnutie by bolo v zhode s Božou vôľou? Ako by vyzeral svet, keby odteraz každé rozhodnutie vás, ktorí ma teraz počúvate (alebo čítate tieto riadky), by bolo v zhode s Božou vôľou?“ Nechcete sa k tejto mojej hre na chvíľu pripojiť?
27.05.2011 | Čítanosť(4984)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3532)
Duchovný život


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet