23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Veriaci môže znášať svoju úzkosť, pretože zakúsil, že ho drží a chráni hlboké, dobré tajomstvo. Za ohrozeným ľudským životom nestojí slepý osud, žiadna nevyspytateľná svojvôľa. Stojí za ním dobrotivá Božia moc. Tá mení dusiacu úzkosť v úzkosť oslobodzujúcu, omilostenú.

~Georg Moser~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1672 reakcie0
(Share 299 0)


Téma: Duchovný život / Mt 1, 1-17

Myšlienky... 328/2001

      V nedeľu pred narodením Pána k nám zaznievajú prvé verše z Matúšovho evanjelia. Počúvame množstvo mien, ktoré pripomínajú udalosti Starého zákona od Abraháma. Sv. Matúš uvedením tohto rodokmeňa chcel dokázať, že Ježiš Kristus z Abrahámovho a Dávidovho rodu a je naplnením prisľúbení, ktoré Boh dal Abrahámovi a Dávidovi. Ale ak sme aspoň trochu zbehlí v Starom zákone, tieto mená nám pripomínajú Božie riadenie v dejinách, ktoré pripravovalo skrze ľudí tú plnosť času, v ktorom Boh výnimočným spôsobom vstupuje medzi svoj ľud.
      Skúsme dnes tento rodokmeň imaginárne dotiahnuť ďalej. Skúsme si predstaviť tie zástupy našich predkov, predstavme si našich starých rodičov i rodičov. Každý z nich vstúpil do spolupráce s Bohom, aby pripravil tú „plnosť času“, v ktorej Spasiteľ vstúpil do srdca nás – ich potomkov. To, že dnes sme v chráme, to, že sme sa pripravili na nadchádzajúce sviatky, to je toho dôkazom. A tak nás dnešné evanjelium môže viesť k vďačnosti nielen rodičom, ale všetkým tým generáciám našich predkov, ktorých mená nám už síce nie sú známe, ale vieme, že i im vďačíme za dar viery.
      Na druhej strane nás dnešné evanjelium vedie k zamysleniu nad našou úlohou: Pripraviť tú „plnosť času“, v ktorej prichádza Spasiteľ do ľudského srdca, pre svoje potomstvo. Túto úlohu za nás nikto iný neurobí. Je to len na nás.
      Veľmi ma zaujali slová matky dvoch už mladých mužov: „Otče, snažila som sa ich priviesť k Bohu. Miništrovali, modlili sa so mnou, chodili do chrámu... Ale teraz sa mi akosi vymkli z rúk... Nie že by boli ku mne hrubí, neúctiví – to skutočne nie! Ale s ich vierou to ide dolu kopcom... Ale viem, že sa to zmení!“ „Ako to viete?“ pýtal som sa. „Nuž modlím sa za nich, obetujem za nich všetko, čo len môžem. A budem to robiť dovtedy, kým ma Boh nevypočuje a nepomôže im zmeniť život.“
      Kiež by celá dnešná generácia takto zápasila o duše svojich potomkov.
27.05.2011 | Čítanosť(4984)
Téma: Človek / Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(10525)
Mt 1, 1-17
12.06.2003 | Čítanosť(3609)
Mt 1, 18-25
27.06.2003 | Čítanosť(3532)
Duchovný život


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet