23.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Celý život je ustavičnou príležitosťou stretnúť Ježiša.

~ROMANO GUARDINI~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1605 reakcie0
(Share 288 0)


Téma: Povolanie / Lk 9, 51-62

Archív

Je čas kňazských primícií, ale i maturít a promócií. Právom sa mnohí pýtajú, čo ďalej. Mnohí si uvedomujú zodpovednosť za dary od Boha. Hľadajú spôsob, ako nájsť svoje miesto nielen v spoločnosti, ale aj v Cirkvi. Všetci veriaci sme navzájom úzko spojení, pretože sme povolaní na svätosť. Práve vďaka darom, ktorých sa nám dostalo od Boha - či sme kňazi alebo laici, máme si byť navzájom svedkami a zároveň živými nástrojmi poslania Cirkvi podľa povolania, ktorým nás obdaroval Boh. Kristova výzva „Poď za mnou” (Lk 9, 59) je pozvaním prinášať čoraz hojnejšie duchovné ovocie.
V živote každého človeka prídu chvíle, keď sa cíti nepochopený, hoci sa veľmi snažil. Ľudia ho nechápu, nechcú pochopiť a tí, od ktorých by to najmenej čakal, mu hádžu polená pod nohy, strpčujú a znepríjemňujú mu život. Aj toto patrí k plánu, ktorý má s nami Boh. Ježiš jedných volá priamo, iných cez ľudí či udalosti. Od jedného učeníka Ježiš žiada trpezlivosť pri neúspechu a u druhého rázne žiada odpútať sa od všetkého, čo by mu bolo prekážkou v povolaní. Ježišov radikalizmus je potrebné pochopiť a prijať. Vie, koho a kde potrebuje, komu a čo je potrebné na spásu, a preto primerane dáva potrebné prostriedky milostí. Od človeka však vyžaduje vernosť a vytrvalosť v povolaní. Povolaný dokáže Bohu povedať dôverné „áno” a nebojí sa vyznať svoju vieru za každej situácie.
Alfred Nobel prijímal za svojho tajomníka mladého inžiniera. Hneď v prvý deň po menšom uvítaní a niekoľkých formálnych vetách začal vedec útočiť na náboženstvo. Mladý muž zbledol. Bol totiž hlboko nábožensky založený a cítil sa byť dotknutý Nobelovými slovami. Nobel spozoroval jeho rozpaky a zdvojnásobil útoky. Inžinier to nevydržal. Začal odporovať svojmu zamestnávateľovi, odrážal jeho útoky. Z jednoduchého rozhovoru vznikla ostrá výmena názorov, ktorá vyústila do menšej hádky. Zrazu Nobel prerušil spor a prepukol v silný smiech. Potom podal mladíkovi ruku a srdečne mu ju stisol. „Páčite sa mi,” konštatoval slávny fyzik, „takýchto ľudí potrebujem. S radosťou vás prijímam do svojich služieb.”
Všetky naše modlitby a skutky, manželský a rodinný život, každodenná práca, duchovné a fyzické zotavenie, ak ich konáme podľa Ducha, ba aj ťažkosti, ak ich trpezlivo znášame, stávajú sa duchovnými obetami milými Bohu...

(Katolícke noviny 2004)

11.07.2003 | Čítanosť(3747)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
25.06.2003 | Čítanosť(1729)
Téma: Bohatstvo / Povolanie
12.06.2003 | Čítanosť(3129)
Lk 9, 37-50
12.06.2003 | Čítanosť(2970)
Lk 9, 1-9
12.06.2003 | Čítanosť(2862)
Lk 9, 18-27


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet