23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Zlo stojí nielen proti dobru, ale aj proti sebe samému.”


~SV. BAZIL~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1401 reakcie0
(Share 311 0)


Téma: Presvätá Bohorodička / Matka nekonečnej lásky...

Myšlienky... 332/2001

      Každý, kto chce v živote vykonať niečo veľkého, potrebuje živý vzor, ideál, ktorý by sa snažil zo všetkých síl napodobňovať a nasledovať. To platí predovšetkým v mravnej dokonalosti.
      Ježiš Kristus, ktorý prišiel spasiť všetkých ľudí, je našim príkladom vo všetkom. Len on mohol povedať: „Učte sa odo mňa...“ (Mt 11, 29).
      Popri tomto veľkom vzore skvie sa Panna Mária ako Kráľovná všetkých čností. Učí nás, ako máme prakticky plniť zákon bratskej lásky, ktorý nám dal Ježiš Kristus. „Táto Panna bola vo svojom živote vzorom tej materinskej lásky, ktorou sa majú preniknúť všetci, čo spolupracujú pri preporodzovaní ľudí...“ (Lum. Gentium, 65).
      Zo všetkých tých čností si treba všimnúť jej materinskú lásku. Veď len spomeňme, s akou úzkosťou a láskou hľadala celé tri dni strateného 12-ročného Ježiša. Aká to bola radosť, keď ho našla (Lk 2, 41-52). A aká je jej láska k nám, keďže je našou duchovnou, nebeskou Matkou.
      Trónu zbaveného Napoleona opustili bratia i sestry, králi, kráľovné, opustili ho najvernejší generáli, žena i národy – len matka ho neopustila, matkino srdce sa vznášalo k nemu i nad oceánom. „Stále som tam pri tebe, ak ma hľadáš,“ písala synovi.
       „Keby na poslednom súde matky súdili, domnievam sa,“ hovorí L. Perlaky, „peklo by ostalo prázdne...“
      Sv. Anton o jednom hriešnikovi hovorí:
      Kedysi mal sen. Zdalo sa mu, že stojí pred súdnou Božou stolicou a zlý duch vypisoval všetky jeho hriechy. Aby dodal svojim slovám vážnosť, položil jeho napísané hriechy na váhu Božej spravodlivosti. Miska hlboko klesla a prevážila dobré skutky. Zdalo sa, že je stratený. V tú chvíľu pristúpila Božia Matka a položila svoju ochrannú ruku na druhú misku a stlačila dole. Vtom sa hriešnik prebudil. Pochopil napomenutie, ktoré mu dal tento sen. Začal úprimné pokánie.
      Príhovor Božej Matky má dosť sily, aby zadržala trestajúcu ruku spravodlivého Sudcu a vyprosila nám odpustenie. „Panna Mária sa zjednotila s Kristom v bolesti i vo vôli. Tak si zaslúžila stať sa rozdávateľkou dobrodení, ktoré nám získal Ježiš svojou krvou (Sv. Pius X.).
      Preto uctiť si našu nebeskú Matku je jedným z charakteristických znakov kresťana a kresťanov a podstatným znakom našej zbožnosti. Preto neprestajne sa k nej obracajú v modlitbách tí, ktorí potrebujú jej pomoc, útechu a upevnenie nádejí.
       „Matka nekonečnej lásky, raduj sa a spas v teba dúfajúcich“ (Moleben k presvätej Bohorodičke).
20.09.2005 | Čítanosť(1817)
Téma: Presvätá Bohorodička
20.09.2005 | Čítanosť(1513)
Téma: Presvätá Bohorodička


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet