1.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Často si myslíme, že môžeme pomôcť celému svetu. Za tým sa však skrýva pocit našej všemocnosti. Pri všetkom, čo konáme, potrebujeme výdrž, zotrvanie a mlčanie.

~ANSELM GRÜN OSB~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1435 reakcie0
(Share 329 0)


Téma: Božie kráľovstvo / Mt 4, 17

Myšlienky... 5/2000

      Ľudia vždy skúšali vybudovať Božie kráľovstvo na zemi. Skúšali ho vybudovať sami – bez Boha. Istý americký študent odcestoval na Kubu, pretože bol presvedčený, že tam nájde raj robotníkov. Veril, že komunizmus by mohol vybudovať Božie kráľovstvo na zemi. No našiel tam viac rasizmu, chudoby a prenasledovania, než si mohol vôbec predstaviť.
      Židia v Ježišovej dobe chceli Mesiáša, ktorý by vybudoval silné vojsko na zničenie ich nepriateľov a založenia celosvetovej židovskej ríše. Chceli, aby Ježiš dobyl svet a dal ho pod ich vládu. Muž, ktorý nasýtil päť tisíc ľudí s piatimi bochníkmi chleba a dvoma rybami, ktorý uzdravoval chorých a kriesil mŕtvych – aký veľký vojvodca z neho mohol byť! Keď Ježiš odmietol ich plán založenia pozemského kráľovstva, obrátili sa proti nemu a ukrižovali ho.
      Je to ironické, že jeho vlastní ľudia ho ukrižovali, pretože nezaložil pozemské kráľovstvo a Rimania ho ukrižovali, pretože sa báli, že by mohol založiť takéto kráľovstvo, ktoré by nahradilo rímske impérium.
      I medzi učeníkmi nebolo ľahké rozbiť túto falošnú predstavu o Božom kráľovstve. Stačí sa len pozrieť na požiadavku Jakuba a Jána, ktorí prosili o najlepšie miesta v tomto kráľovstve, alebo na otázku učeníkov po vzkriesení: „Pane, už v tomto čase obnovíš kráľovstvo Izraela?“ (Sk 1, 6), aby sme pochopili, ako hlboko v nich bola zakorenená predstava pozemského kráľovstva.
      Ľudia neprestávali skúšať budovať Božie kráľovstvo na zemi. História nám hovorí o mnohých prípadoch, kedy ľudia sa usilovali uskutočniť utópie. Skúšali to cez vedu, komunizmus, cez sociálne reformy, skrze lepšie zákony, atď. Ale vždy to padlo. A padlo to pretože ignorovali fakt ľudského hriechu. Padlo to, lebo vynechali Boha. „Skúšali sme všetko a nič nefunguje,“ hovoria tí, ktorí sa usilujú o reformy. „Áno,“ odpovedá kresťan, „skúšali ste všetko, ale bez Krista. My spolupracujeme s Kristom a funguje to. Je to jeho zákonom a jeho silou, že kráľovstvo prichádza.“
      Ježiš hovorí o Božom kráľovstve vo svojom prvom kázaní: „Robte pokánie, lebo sa priblížilo Božie kráľovstvo“ (Mt 4, 17). Hľa, cesta k pochopeniu a prijatiu Božieho kráľovstva.
30.09.2010 | Čítanosť(890)
Téma: Božie kráľovstvo /
12.06.2003 | Čítanosť(9154)
Mt 4, 12-17
12.06.2003 | Čítanosť(3735)
Mt 4, 18-22
12.06.2003 | Čítanosť(3133)
Mt 4, 1-11


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet