23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Kresťanstvo nie je niečo ukončené: podstatne je niečím, čo vzrastá a vyvíja sa. Rastie a rozvíja sa, lebo Kristus, Kristus tajomný a úplný, on sám vzrastá a sa rozvíja. Kresťanstvo je rozvojom Kristovho ľudu v čase. Vždy, vo všetkých časoch a na všetkých miestach Boh, ktorý sa stal človekom, hlava tajomného tela, privteľuje si nových členov. Vždy vzrastá, dopĺňa sa, kým nedosiahne svoju plnosť.

~K. Adam ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť800 reakcie0
(Share 236 0)


Téma: Nedeľa

Myšlienky... 21/2002

      Spomínam si na film, ktorý zachytával osudy vojakov spojeneckých vojsk v 2. svetovej vojne. Malá skupina vojakov robila prieskum nepriateľských pozícií. Všimli si, že jedna z nich je mimoriadne opevnená. Velitelia usúdili, že ide o miesto, ktoré je zrejme pre nepriateľa strategicky dôležité. Preto hlavná sila útoku sa zamerala na tento bod. Bol to ťažký boj, pretože nepriateľ bol dobre opevnený. Okrem diel a guľometov v troch bunkroch disponoval veľkým množstvom vojakov. Keď konečne za cenu mnohých strát spojenci obsadili tento bod, pochopili, prečo bol pre Nemcov taký dôležitý. Po strate tohto miesta sa Nemci museli stiahnuť o niekoľko kilometrov.
      Prečo spomínam túto epizódu z filmu, ktorý čerpal zo skutočných udalosti? Nuž preto, že mi prišla na um pri sledovaní reakcií masmédií – mám na mysli noviny – na list biskupov Slovenska, ktorý sa týkal nedele. Mám taký dojem, že doteraz žiaden pastierky list biskupov nevyvolal takú prudkú reakciu. Celý týždeň pred jeho zverejnením v chrámoch noviny prinášali rôzne postoje a komentáre k tejto téme. Od miernych, ale odmietavých, až po vyslovene nepriateľské a nenávistné. Vnímanie tejto „búrky“, ktorej záujmom zaiste bolo prikloniť verejnú mienku na svoju stranu (na čiu stranu vôbec?), ma utvrdilo v tom, že tu ide o veľmi vážnu a dôležitú vec. „Vládca tohto sveta“ sa nechce ľahko vzdať strategického miesta, ktorým je nedeľa, pretože potom by musel stiahnuť svoje pozície veľmi ďaleko. Je isté, že Cirkev v tomto smere čaká ťažký boj, ktorý nespočíva len v dosiahnutí zákazu nedeľného predaja, ale hlavne v obnove správneho vnímania nedele.
      Lord Home sa raz spýtal Harolda MacMillana, či by vedel ukázať prstom na ten bod v histórií, kedy sa začal úpadok morálnych hodnôt v Anglicku. Odpoveď prišla okamžite: „Je to ten deň, kedy ľudia začali znesväcovať nedeľu.“ (CONIARIS, Anthony M., Sacred Symbols That Speak, Vol. II., Light and Life Publishing CO., Minneapolis, Minesota 1987, s. 22.)
      Táto výpoveď mi pripomenula jedného staršieho muža v mojej bývalej filiálke. Bol členom farskej rady a tak som s ním prichádzal často do kontaktu. Vždy som obdivoval jeho schopnosť správne zareagovať na rôzne problémy, ktoré bolo potrebné riešiť. Vedel vnímať potreby cirkvi a vedel rozpoznať čo je dôležité a čo nie. Pri zavádzaní niektorých nových prvkov pastorácie som vedel, že u neho budem mať oporu. Kľúč k tejto jeho múdrosti mi prezradila až po rokoch jeho manželka. Povedala: „Viete dobre, že je murár. Drie od rána do večera. Je odborníkom a tak o prácu nemá núdzu... Ale keď príde nedeľa, nedostanete ho nikde. Celé popoludnie číta. Najprv Sväté písmo, potom nové Slovo (mesačník gr. kat. cirkvi) alebo nejakú náboženskú knihu... Ja som možno za celý život neprečítala toľko, koľko on za jeden rok...“ Pocítil som skutočnú úctu k tomuto človeku, ktorý vzal dodržiavanie nedele ako dňa odpočinku a zasvätenia Bohu vážne. A azda niekde tu možno hľadať korene jeho múdrosti, ktorá sa prejavovala rozvážnosťou a schopnosťou nachádzať správne riešenia.
      Božie prikázania sú dané pre dobro človeka. Je úlohou Cirkvi pripomínať tieto Božie dobrodenia, ktoré prichádzajú cez dodržiavanie týchto prikázaní. A pre nás – pokrstených – je to výzva: „Ako vážne vlastne berieš Boha, svoju dušu, večnosť...?“
25.06.2003 | Čítanosť(844)
Téma:Nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(746)
Téma:Nedeľa
10.09.2004 | Čítanosť(2069)
Nedeľa Krista Kráľa
27.03.2006 | Čítanosť(1942)
24. nedeľa po ZSD
27.03.2006 | Čítanosť(1818)
22. nedeľa po ZSD


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet