23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Pred ničím neutekajú zlí duchovia tak rozhodne a natrvalo ako pred svätenou vodou.

~sv. Terézia z Avily~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1585 reakcie0
(Share 345 0)


Téma: Hriech / Obrátenie / Pokánie / Lk 15, 11-32

Myšlienky... 23/2002

      Stará židovská legenda hovorí, že keď sa Boh rozhodol stvoriť človeka, opýtal sa na názor anjelov, ktorí stáli okolo jeho trónu.
      Anjel spravodlivosti povedal: „Nerob to. Človek sa dopustí všetkých zločinov proti svojim blížnym. Bude krutý, neúctivý a nespravodlivý.“
      Anjel pravdy povedal: „Nerob to. Človek bude falošný a bude klamať blížnych i teba.“
      Anjel svätosti povedal: „Nerob to. Človek bude pred tvojím zrakom siahať po tom, čo je nečisté, bude hrešiť pred tvojou tvárou.“
      Potom predstúpil anjel milosrdenstva, ktorého Boh mal najradšej. Povedal: „Urob to, náš nebeský Otec. Ak človek opustí cestu spravodlivosti, pravdy a svätosti, vezmem ho jemne za ruku, ukážem mu správnu cestu a potom ho privediem naspäť k tebe.“ (Brett Blair, eSermons.com, September 2001.)
      Márnotratný syn celkom isto pošliapal spravodlivosť, pravdu i svätosť. Táto prvá časť podobenstva sa vzťahuje na každého človeka. Podobenstvo by mohlo niesť iný názov: Podobenstvo o márnotratnom Jánovi alebo Márií alebo Petrovi alebo Mironovi... Ťažký údel v „ďalekom kraji“ by bol spravodlivým trestom za ľahkomyseľnosť, s akou opúšťame dom svojho Otca. Možno, že práve teraz ochutnávame trpké plody tejto ľahostajnosti a bedákame nad “pobabranými“ situáciami či životom. Je to čas, aby sme svoj život pripodobnili správaniu márnotratného syna v druhej časti podobenstva: „Vstanem, pôjdem k otcovi a poviem mu: Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe“(Lk 15, 18). Najväčším problémom pri uskutočnení tohto návratu je nezriedka zmýšľanie človeka, ktorý zo svojej ťažkej situácií obviňuje všetko a všetkých okolo seba, namiesto toho, aby priznal, že na vine je jeho hriech. Pri predmanželských náukách dávam snúbencom túto radu: Ak prídu problémy a ťažkosti, neobviňuj svojho partnera, hoci sa bude zdať, že je to celkom oprávnené. Pozri sa najprv na svoj vzťah s Bohom. Urob pokánie za to, čo tento vzťah poškvrňuje. A zistíš, že už nemáš chuť na hádku. Zistíš, že aj ty máš skrze svoj hriech podiel na situácií, z ktorej si chcel – chcela obviniť svojho manžela – manželku.
      Skúsme preskúmať to tajomné pôsobenie hriechu v živote. Skúsme odhaliť súvislosti medzi hriechom a zlom, ktoré citeľne vnímame v rôznych situáciách. Pochopenie celej tej rôznorodosti deštruktívneho pôsobenia hriechu nás celkom iste naladí tak, že začujeme hlas „anjela milosrdenstva“, ktorý nás povzbudzuje k návratu.
25.06.2003 | Čítanosť(5186)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(2125)
Téma: Hriech / Maličkosti
Pokánie |
Pokánie | Pokánie
12.06.2003 | Čítanosť(2809)
Lk 15, 11-32
04.10.2003 | Čítanosť(2530)
Hriech
08.02.2010 | Čítanosť(1751)
Obrátenie


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet