10.12.2020 -
Miron
260
0
|
|
Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 45.4 / Dôležitosť ostražitosti
Myšlienky... 322/2020
Svätý Izák Sýrsky v závere listu svojmu rodnému bratovi nabáda k ostražitosti, aby sa nedali oklamať tými, ktorí považujú všetko čo vidia a počujú za neškodné. O ich stave hovorí, že by ani nespoznali, keby im niekto uštedril úder. Takáto necitlivosť duše prichádza, ak je neprestajne vystavená všetkým podnetom, ktoré prichádzajú zo sveta.
Bolo by zaujímavé, čo by povedal o stave človeka súčasnosti, keď ponuky sveta sú niekoľkonásobne intenzívnejšie a dobiedzavejšie, že tomu bolo v jeho dobe. Myslím si, že by považoval za nemožné stretnúť sa s prejavom živej viery v takomto prostredí. A jeho údiv je na mieste. Pri štúdiu slov svätých Otcov zreteľne vidíme radikálnosť ich chápania viery. Na jednom formačnom stretnutí pri uvažovaní nad ich učením zaznel takýto povzdych: „Je vôbec možné v našom svete nájsť niekoho, ktorý takto žije?“
Tento povzdych signalizuje, že sme dovolili aby naše chápanie viery skĺzlo do nejakých minimálnych náboženských prejavov. Ak nepovzbudzujeme srdce, aby sa neustále dvíhalo k nebu a bolo naplnené túžbou po pravom cieli života – spáse a blaženej večnosti, tak rýchlo začneme sa sústreďovať na budovanie pozemského raja, odmietajúc tak všetky požiadavky, ktoré vychádzajú z Evanjelia. Toto vedie k necitlivosti duše, čo spôsobuje opustenie úsilia o intímny vzťah s Kristom a s tým prichádza ľahostajnosť voči všetkému, čo tento vzťah poškodzuje a zabíja.
Dovoľme preto, aby nami otriasli slová svätého Ignáca Briančaninova: „Aj keď oblaky nie sú ničím viac než plynmi, môžu zatieniť svetlo slnka. Podobne, na pohľad bezvýznamné telesné potešenia, rozptýlenia a starosti sveta môžu zatieniť majestátnu večnosť očiam našej duše.
Slnko márne svieti na čistej oblohe pre slepého človeka a podobne večnosť akoby nejestvovala pre srdce, ktoré je vášnivo pripútané k svetu, k jeho sláve a sladkosti.“
Súvisiace homílie / príhovory
Súvisiace pramene
Súvisiace príklady
Súvisiace inšpirácie
19.08.2003 |  (2112)
Pokoj
|