31.12.2020 -
Miron
218
0
|
|
Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 48.1.2 / Dosiahnutie dokonalej pokory
Myšlienky... 362/2020
Každý, kto sa úprimne usiluje o duchovný život, pozná hodnotu i nutnosť pokory. Táto čnosť je nevyhnutná pre duchovný rast a preto sa človek často skúma, či nadobudol pokorné zmýšľanie. Svätý Izák Sýrsky napomáha tomuto skúmaniu poučením: „Človek, ktorý dosiahol poznanie miery svojej slabosti, dosiahol dokonalú pokoru.“
Skutočná pokora nie je nacvičením si nejakej pózy, ktorú prezentujeme pred druhými. Je to spoznanie pravdy o sebe samých. Toto spoznávanie sa odohráva pri štúdiu evanjeliových prikázaní, kedy je spôsob nášho života konfrontovaný so zjavenou Božou vôľou. Kto napĺňa evanjeliové prikázania, prichádza k pochopeniu vlastnej hriešnosti a následne i k odsúdeniu seba samého ako najhriešnejšieho a najhoršieho zo všetkých ľudí.
Abba Dorotej hovorí: „Pokora sa prirodzene formuje v duši ako výsledok života podľa prikázaní Evanjelia. Tu máš rovnaký proces ako pri učení vied alebo umenia medecíny. Keď sa niekto naučí veľmi dobre a začne uplatňovať svoju vedomosť, potom trošku po troške, s cvikom, lekár alebo vedec nadobudne zručnosť, o ktorej nie sú schopní povedať ako ju nadobudli, pretože to nadobudli pomaly praxou. To isté nastáva pri nadobúdaní pokory. Duša nadobúda určitú zručnosť v pokore z napĺňania evanjeliových prikázaní a tento proces sa nedá opísať slovami.“
Svätý Izák Sýrsky na inom mieste hovorí: „Svätý Duch mysticky učí človeka pokore, ak sa pripravil pre takéto poučenie.“ Je dôležité pamätať na tieto slová, pretože človek kvôli námahe spojenej s napĺňaním prikázaní, si ľahko môže pripísať zásluhy na raste v čnosti pokory, pričom si neuvedomuje, že ju týmto usmrcuje.
Súvisiace homílie / príhovory
Súvisiace pramene
Súvisiace príklady
|