23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Eskalácia všetkého napätia sa začína odmietaním dialógu.”

~JULIUS DOPFNER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1893 reakcie0
(Share 356 0)


Téma: Dôvera / Viera / Lk 5, 1-11

Myšlienky... 246/2002

AI      Dôvera má dôležité miesto v našom živote. Napríklad, keď ochorieme, ideme k lekárovi. S dôverou prijímame nepríjemné vyšetrenia, chirurgické zákroky i lieky, lebo vieme, že nám prinavracajú zdravie.
      Usilujeme sa dôverovať jeden druhému. Je to priam nutné, pretože tam, kde panuje nedôvera, tam sa ťažko pracuje a žije.
KE      Je však dôležité naučiť sa dôverovať Bohu, pretože dôvera je znakom živej a pevnej viery. Dôvera vytvára priestor, aby sa prejavila Božia moc pre naše dobro. Dnešné evanjelium o tom svedčí.
DI      Okolo Ježiša sa tlačil veľký zástup. Všetci sa snažili dostať sa k nemu čo najbližšie, aby im neuniklo nič z toho, čo hovoril. Ježiš preto nastúpil na loďku, ktorá patrila Šimonovi a požiadal ho, aby trocha odrazil od brehu. Pre Šimona, ktorý neskôr dostal od Ježiša Krista meno Peter, to zaiste nebola práve príjemná žiadosť. Celú noc sa namáhal pri love rýb a teraz celý mrzutý nad neúspešným lovom dával do poriadku siete. Zaiste už myslel na odpočinok. Ale poslúchol.
      Keď Ježiš Kristus skončil s kázaním, povedal Šimonovi: „Zatiahni na hlbinu a spustite siete na lov!“ (Lk 5, 4). Ťažká skúška dôvery! Šimon ako skúsený rybár vedel, že ani denné svetlo ani miesto, ktoré Ježiš určil, nie je vhodné pre úspešný lov. V prípade neúspechu by zožal výsmech, že dal na radu suchozemca, ktorý sa v rybolove nevyzná. Niečo vo vnútri ho však nútilo k dôvere. Hovorí: „Učiteľ, celú noc sme sa namáhali, a nič sme nechytili. Ale na tvoje slovo spustím siete“ (Lk 5, 5). Táto dôvera sa vyplatila. Ulovili také množstvo rýb, že skutočne možno hovoriť o zázraku.
PAR      Dôverovať Bohu sa vždy oplatí! Dôvera otvára dvere pre pôsobenie Božej všemohúcnosti.
      Zo skúsenosti však vieme, že človek pričasto nemá odvahu dôverovať Bohu. Je to zvlášť v takých prípadoch, kedy prejavenie dôvery Bohu ovplyvňuje samotný spôsob života.
      Krátko po nástupe fašizmu potreboval istý farár niečo vybaviť s vysokým fašistickým hodnostárom. Na stretnutie išiel s malou dušičkou, pretože farári v tej dobe nič neznamenali. No na prekvapenie dostalo sa mu milého prijatia. Keď odchádzal, povedal: „Zriedka sa mi stalo, že by niekto ako vy so mnou zaobchádzal tak milo. Chcem sa vám poďakovať a obdarovať vás veľkým posolstvom: (Jn 3, 16).“
      Hodnostár kývol rukou. „Stačí, vaše posolstvo poznám z detstva. Moji rodičia sú nábožní, veriaci ľudia. Viem, čo znamená to posolstvo. Ale u mňa je to o niečo zložitejšie.“
      Vzal hárok čistého papiera, urobil uprostred veľkú čiaru a pokračoval: „Pozrite sa, ak by som chcel prijať vaše posolstvo, musel by som prekročiť hranicu, ktorú znázorňuje táto čiara. Stojím tesne pri nej, ale moje postavenie mi nedovoľuje urobiť ten rozhodujúci krok cez hranicu.“
      Farár odišiel zarmútený. Modlil sa za tohto hodnostára, ktorý si neuvedomoval, že jeho spoločenské postavenie ho vo večnosti nezachráni. (BUSCH, W.: Ježiš náš osud. Bez údajov, s. 60.)
MY      Nestojíme mnohokrát aj my pred takouto pomyslenou čiarou? Nie sme priveľmi zviazaný ľuďmi, vzťahmi, postavením na to, aby sme urobili krok dôvery voči Bohu?
      Nebojme sa vložiť svoju dôveru do Božích rúk aj keď máme pritom pocit, že niečo strácame. V skutočnosti v takom okamihu práve mnoho získavame.
      Na Božie slovo odpúšťajme to, čo sa na prvý pohľad odpustiť nedá. Na Božie slovo prejavme lásku tam, kde ju nikto neočakáva. Na Božie slovo prijmime kríž, ktorý nikto nechce niesť. Na Božie slovo vykročme tým smerom, ktorý nám ukazuje. A staneme sa svedkami prejavu Božej moci, ktorý vyvolala naša dôvera.
ADE      Nech je teda dôvera jedným zo znakov, podľa ktorých svet spozná našu vieru.
25.08.2003 | Čítanosť(2399)
Téma: Dôvera / Modlitba
22.10.2004 | Čítanosť(1325)
Téma: Dôvera / Smrť / Viera
12.06.2003 | Čítanosť(3053)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2927)
Lk 5, 27-39
12.06.2003 | Čítanosť(2626)
Lk 5, 12-16


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet