23.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Srdce človeka na začiatku bolo zranené šípom, ktorý priletel z večnosti. Nik nezahojí túto ranu, iba ten, kto ju spôsobil.

~Msgr. d´Hulst~

20.06.2003 - PhDr. Peter Žeňuch
čítanosť2911 reakcie0
(Share 616 1)


Téma: Bohatstvo / Láska / Mt 19, 16-22

Myšlienky... 266/2002

      Každý z nás je bohatý, je bohatý na lásku. Myslím si, že mladík z evanjelia, ktorý si skutočne zvolil nesprávnu cestu, cestu materiálnych dobier, nemal dostatok lásky. Zdá sa, že mladík lásku ani nerozdával, ba dokonca – a je to pravdepodobné – lásku ani neprijímal. Koľkí z našich detí, z deti na svete nedostávajú lásku – možno že preto správanie niektorých mladých ľudí vychádza z toho, že lásku netreba dávať, netreba sa usmievať, netreba pochopiť najbližšieho, netreba pomáhať, netreba sa modliť... A tak tu máme nepochopenie, nedôveru, netolerantnosť, zradu ... násilie a pod.
      Milujme sa navzájom, aby sme skutočne boli bohatí a nehľadali bohatstvo vo vonkajších prejavoch: Nedávajme almužnu preto, žeby iní videli, že sme dali, ale dávajme ju preto, aby sme ju dali s láskou; nehľadajme útechu v chráme preto, aby sme našli krásu obradu, vzletnosť slova, úchvatnosť ikon, nádheru spevov, ale hľadajme v chráme lásku Boha aj prostredníctvom týchto prostriedkov...
      Keď zadupeme bohatstvo lásky, odrazu vznikne veľká medzera, veľká prázdnota, ktorú sa snažíme zaplniť inými, menejcennými dobrami - napr.: skvalitnením nášho materiálneho života. Dnes si, samozrejme, už nevieme predstaviť život bez elektriny, bez áut, autobusov, lietadiel, vlakov, nalinajkovaných zošitov, teplej vody, ústredného kúrenia, bez samostatnej izby na štúdium alebo na prácu... Je to štandard – porovnateľný štandard so stavom vedy a techniky v minulých obdobiach, s vtedajšími životnými podmienkami – preto radšej neporovnávajme, lebo toto všetko neovplyvňuje lásku, ale nedostatok lásky spôsobuje honbu za chimérou.
      Spýtajme sa preto radšej Pána: „Učiteľ, čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?“ A nehľadajme odpoveď tam, kde nie je, ale dobre počúvajme, keď hovorí: „Prečo sa ma pýtaš na dobré? Len jeden je dobrý. Ale ak chceš vojsť do života, zachovávaj prikázania!“ (Mt 19, 17). Treba zachovávať prikázania – teda ja prikázanie lásky. Dávajme lásku svojím blížnym, najmä svojím deťom, aby sme ju raz pocítili od nich. Dávajme lásku, lebo toto je pravé bohatstvo, ktoré treba rozdávať a ktoré treba prijímať. Nezáleží na množstve peňazí, na množstve áut, ani na množstve domov, záhrad, polí, na množstve podnikov. Treba myslieť v prvom rade na to, aby materiálne bohatstvo neprekazilo duchovné zbohatnutie, duchovný rast vo svojom stave, vo svojom zamestnaní, vo svojej pozícií tam, kde práve som, lebo nie každý je povolaný k tomu, aby opustil svoju rodinu i svoj dom a svoju prácu, ale každý z nás je pozvaný k tomu, aby rozdával svoju lásku, svoje bohatstvo akoukoľvek formou. Lebo len jeden je dobrý a svojou láskou sa k nemu približujeme.

      Veľa úschov tejto zaujímavej internetovej stránke
      želá sympatizant, spriaznenec

      PhDr. Peter Zenuch, CSc., Slovenska akademia vied
25.06.2003 | Čítanosť(1729)
Téma: Bohatstvo / Povolanie
25.06.2003 | Čítanosť(1480)
Téma: Bohatstvo
25.06.2003 | Čítanosť(1192)
Téma: Bohatstvo / Chamtivosť
12.06.2003 | Čítanosť(4154)
Mt 19, 16-26
12.06.2003 | Čítanosť(3521)
Mt 19, 27-30
26.06.2003 | Čítanosť(1925)
Bohatstvo


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet