23.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Svet bez lásky je mŕtvym svetom a vždy príde hodina, keď človek unavený prosí o tvár nejakej bytosti a o srdce plné nežnosti.

~Albert Camus ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť425 reakcie0
(Share 163 0)


Téma: Pôst

Myšlienky... 330/2002

AI      Človek dnešnej doby by sa mohol nazvať aj objaviteľom zabudnutého. Svedčia o tom návraty k módnym trendom spred 20 až 30 rokov, návraty k používaniu byliniek a starých liečebných postupov, ale i návraty k niektorým črtám životného štýlu. To, čo sa zdalo vedeckým pokrokom prekonané, človek pre svoje dobro znovu objavuje.
KE      Dnes, keď sa tak často stretávame s nesprávnym názorom, že pôsty sú zrušené, je potrebné znovu objaviť a osvojiť si pôst, ako dôležitý prostriedok pre duchovný rast.
DI      Na stránkach populárnych časopisov sa už dlho môžeme stretnúť s chválospevmi na pôst. No propaguje sa iba jeho priaznivé pôsobenie na ľudský organizmus. Slávni ľudia hovoria o pôste, ako o prostriedku na udržanie si štíhlej línie. Vedci dokazujú priaznivý vplyv pôstu na udržanie zdravia i na liečbu niektorých chorôb. Svätí a učitelia duchovného života každej doby nám však pripomínajú, že pôst má obrovský význam v duchovnej oblasti. Sv. Atanáz hovorí o pôste takto: „Ako pre jedlo a neposlušnosť bol Adam vyhnaný z raja, tak zasa pôstom a poslušnosťou kto chce, môže sa do raja vrátiť.“
      Pôst posilňuje vôľu. A ak mnohí hrešia, hoci túžia po dokonalosti, tak je to len a len pre slabosť vôle. Kto sa naučí postiť, naučí sa odriekať nielen pokrmu, ale aj všetkého, čo zvádza k hriechu.
      Pôst zaháňa túžbu po márnej svetskej sláve, moci a majetku. Pozdvihuje totiž vnútorný zrak človeka k Bohu a núti k prehodnoteniu života.
      Pôst akoby zaostruje vnímanie človeka pre dobro a zlo. Umožňuje lepšie pochopenie seba samého i okolitého sveta.
      Pôst je liekom pre dušu človeka, lebo vedie k Bohu.
PAR      Raz istá mladá žena bola taká zúfala, že chcela skoncovať so životom. Rozhodla sa nič nejesť, kým si po ňu smrť nepríde.
      Vyhľadala mudrca a povedala mu o svojom úmysle do smrti sa postiť. Múdry muž súhlasne prikývol a povedal: "Bude to krásna smrť." To bolo všetko, čo povedal. Žena sa veľmi divila, že ju tak pokojne nechal ujsť v ústrety smrti a vôbec sa nepokúsil odhovoriť ju od jej zámeru. Potajme možno dúfala, že to urobí. Ale nič takého sa nestalo.
      Tak sa začala postiť. A ako to už pri postení býva, v jej vnútri sa uskutočnili mnohé krásne zmeny, ktoré ju denne znovu a znovu prekvapovali. Telo i duša sa jej očisťovali a zo dňa na deň sa cítila lepšie a čistejšie.
      Niekedy ju premohol pocit smútku, nevyspytateľná duševná bolesť, ale bola to vlastne krásna bolesť. Bol to pocit lásky a túžby. Tak sa postila už vyše dva týždne a prežívala čoraz hlbšie a príjemnejšie pocity. Po troch týždňoch všetok smútok pominul a cítila, ako jej srdce zaplavuje šťastie a túžba. Bola to túžba po živote.
      A tak sa rozhodla žiť, ale tentoraz žiť naozaj. (Magdaléna Richterová, Mozaika radosti, LÚČ, Bratislava 1997, s. 84.)
MY      Hľa, ako mocne a tajomne pôsobí pôst. Ak ešte stále váhame prijať pôst ako mocný prostriedok duchovného rastu, vypočujme si slová sv. Bazila Veľkého. Hovorí:
       „Keby všetky národy prijali radu postiť sa, s úmyslom vyriešiť svoje problémy, potom by už nič nebránilo tomu, aby na zemi zavládol najhlbší mier. Národy by už nepovstávali jeden proti druhému a vojská by sa nerozsekávali na kusy. Na odľahlých cestách by nečíhali lupiči, v mestách by bolo po udávaniach a na mori by nebolo pirátov. Celý náš život by nebol toľko naplnený vzdychmi, keby sa ľudia dali viesť pôstom. Pôst by všetkých naučil vzdať sa lásky k peniazom, prebytočným veciam a všeobecne sklonu k nepriateľstvu.“
ADE      Človek dnešnej doby sa pre svoje dobro vracia k mnohým starým veciam. Nebojme sa teda znovu objaviť a osvojiť si pôst, ako liek na telo i dušu. Amen.
04.02.2008 | Čítanosť(5200)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(2173)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(2100)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1854)
Téma: Pôst


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet