17.apríl 2021

     MENU

Úvod
Zoznam miestností
Zoznam tém


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Veľkosť ľudského bytia je dnes zreteľnejšia než kedykoľvek predtým — avšak zreteľnejšie vidíme aj jeho možný úpadok. Lebo čím je tvor väčší, tým je i ohrozenejší. Čím mohutnejšie sú jeho možnosti, sily, schopnosti, tým zjavnejšie sú jeho ohrozenia.”

~JOSEPH RATZINGER~

27.06.2003 - kc (čítanosť2863 reakcie1)


Modlitba orodovania

      Orodovanie je prosebná modlitba, ktorou sa najviac približujeme k Ježišovej modlitbe. On je jediným orodovníkom u Otca za všetkých ľudí, najmä za hriešnikov. „Preto môže naveky spasiť tých, ktorí skrze neho prichádzajú k Bohu, lebo žije stále, aby sa za nich prihováral“ (Hebr 7, 25). Sám Duch Svätý „sa prihovára za nás“ a jeho príhovor „za svätých... sa páči Bohu“ (Rim 8, 26-27).
      Orodovať, prosiť za druhého je už od čias Abraháma blízke srdcu, ktoré sa zhoduje s Božím milosrdenstvom. V dobe Cirkvi sa kresťanské orodovanie pripája ku Kristovmu: je výrazom spoločenstva svätých. Pri orodovaní ten, kto sa modlí, „nech nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale na záujmy iných“ (Flp 2, 4), a nech ide až tak ďaleko, že sa modlí aj za tých, ktorí mu robia zle.
      Prvé kresťanské spoločenstvá intenzívne prežívali túto formu spolupatričnosti. Apoštol Pavol im dáva účasť aj na svojej službe evanjeliu, ale sa aj prihovára za ne. Orodovanie kresťanov nepozná hranice: „za všetkých ľudí, za kráľov i za všetkých, čo sú na vyšších miestach“ (1 Tim 2, 1), za prenasledovateľov, za spasenie tých, ktorí odporujú evanjeliu.

      Katechizmus Katolíckej cirkvi 2634-2636.


15.07.2013 - 13:29   Slávka Fedáková  
» Re: Modlitba orodovania

Prosím o orodovanie© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet