27.október 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Židia videli zázraky. Aj ty vidíš, a ešte väčšie a slávnejšie ako Židia, keď vychádzali z Egypta. Ty si nevidel, ako sa faraón so svojím vojskom topí, ale si videl, ako vlny zavaľujú diabla a jeho zbrane. Oni prešli cez more, ty si prešiel cez smrť. Oni boli oslobodení od Egypťanov, ty od démonov. Židia sa zbavili barbarského otroctva, ty oveľa smutnejšieho otroctva hriechu.

~sv. Ján Zlatoústy~

25.06.2003 -
čítanosť1009 reakcie0
(Share 275 0)


Téma: Láska k blížnemu

Príklad č.1100
(Zdroj: LEFEVRE, P.: Veľké pravdy v malých príbehoch. Bratislava, LÚČ, 1994, s. 81. )

      Bolo to v roku 1950 v Taliansku. Starý neapolský kardinál nevedel, čo si má o tom myslieť. Zažil už všeličo, takéto niečo ešte nie! Pred ním v kancelárii sedí mladý kňaz. Prosí o dovolenie, aby sa mohol stať tulákom! Chce žiť na ulici medzi neapolskými uličníkmi.
      Starý kardinál také niečo nevie pochopiť. Pozná situáciu v Neapole: 200 000 nezamestnaných. A veľké množstvo chlapcov sa potuluje po uliciach, lebo ich rodičia sú bez práce a nemôžu ich uživiť. Žijú z krádeží, príležitostne aj z obchodu s drogami a žobrania. Spávajú kade-tade po kútoch. Sú ako divé mačka a obávajú sa polície. Tento mladý kňaz, Mario Borelli, im chce pomôcť, chce im dať strechu, chlieb a trochu ľudského tepla.
      To vie kardinál pochopiť. Ale prečo sa má aj kňaz stať tulákom? Mário vie presne, prečo: „Keď pôjdem za týmito chlapcami ako kňaz, napľujú mi do tváre. Sú hrozne nedôverčiví.“
      Kardinál premýšľa: „Dajte mi desať dní na rozmyslenie.“
      Po desiatich dňoch plán schválil. Mario ide na ulicu, starú čiapku stiahnutú na ucho, roztrhané šaty, v kútiku úst cigaretový ohorok. Žobre, zbiera cigaretové ohorky a stane sa chlapcom z ulice.
Pomaly získava srdcia týchto chlapcov. Stane sa dokonca vodcom jednej bandy. Keď nájde primitívne prístrešie, idú chlapci za ním. Nemôžu inakšie, sú ním fascinovaní. Tento Mario má v sebe čosi, čomu nemožno odolať. Nemali na to slovo, lebo to nikdy nezažili. Ako mohli vedieť, že to bola láska?
      Možno teraz lepšie pochopíme, prečo sa Boh stal človekom. Chcel byť jediným z nás, aby nás zachránil. „Boh s nami“ – to je Ježiš.
27.10.2003 | Čítanosť(2191)
Téma: Láska k blížnemu
17.02.2004 | Čítanosť(1343)
Téma: Láska k blížnemu


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet