24.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Lakomstvo rodí: závisť, bezbožnosť, sklon k falošnej prísahe, úžerníctvu, krádeži, nepoctivosti, nevďačnosti, - slovom ku každému zlu.

~sv. Ján Zlatoústy~

25.06.2003 -
čítanosť683 reakcie0
(Share 149 0)


Téma: Manželstvo

Príklad č.1201
(Zdroj: Mato Jović, Mária a rodina, Dobrá kniha, Trnava 1997, s. 92. )

      Istá žena a matka, zo svojej skúsenosti dala takúto radu:
      Bola som veľmi mladá, keď som sa spoznala s mojim terajším mužom. Mal ma veľmi rád. Aby som pravdu povedala, aj ja sa musím priznať, že som ho tiež veľmi milovala. Dlho sme čakali na súhlas k sobášu. On ako vojak musel predtým zložiť akési vojenské skúšky. Bolo to niekoľko dní pred sobášom, keď začal odo mňa požadovať, aby som sa mu úplne oddala. Nesúhlasila som. Zostal taký agresívny, dokonca na mňa mieril pištoľou, že ma zabije, a potom aj seba, ak sa mu nepodvolím. Napriek veľkému strachu, že by ma mohol opustiť, nepovolila som. Na sobáš som prišla smutná a uplakaná, stála som pri ňom nervózna a aj plná hnevu. Ale predsa som zostala nevinná, o tom svedčil aj môj biely svadobný závoj.
      Boh mám požehnal manželstvo troma deťmi v prvých piatich rokoch. Tretie som nosila práve vtedy, keď muž odchádzal na ruský front začiatkom prvej svetovej vojny. Odvtedy som viac o ňom nepočula. Roky leteli v trápeniach a smútku za mužom. Po deviatich rokoch sa zrazu vrátil zo sibírskeho zajatia. Čo všetko som pretrpela počas tých dlhých deviatich rokoch, nedá sa opísať. Najťažšie mi bolo odolávať toľkým pokušeniam zo strany rôznych chlapov. Ale príchodom muža ako by som na všetko zabudla. Všetko sa uspokojilo a usporiadalo.
      Keď náš život začal tiecť normálnym životom, jeden večer, sediac s nim do hlbokej noci, môj manžel sa mi takto vyspovedal: „Žena, ešte dobre si pamätám na tie dni bezprostredne pred naším sobášom. Keby si mi bola vtedy podvolila a dala, čo som tak nástojčivo žiadal, je otázka, či by som sa bol s tebou vtedy oženil... A keby sme sa aj vzali, ja by som ti nemohol vôbec uveriť, že si počas môjho zajatia zostala verná iba mne. Ale keď si spomeniem, čo si kvôli mne vtedy vytrpela, a predsa si vytrvala v láske, som presvedčený, že si mala cez tieto dlhé roky tiež dosť sily postaviť sa proti pokušeniam, ktoré ti ako mladej žene hrozili. Koľkokrát som chcel ukončiť svoj mizerný život v zajatí, ale myšlienka na teba mi stále dodávala nové sily. Ty a tvoja čestnosť boli to jediné, čo ma tešilo v rokoch môjho dlhého zajatia.“
       „Dôstojný pán,“ pokračovala pani, „povedzte snúbeniciam a dievčatám, že nikdy neoľutujú, keď si zachovajú panenstvo až do sobáša. Pred manželstvom všetko dovoliť, a potom ešte chcieť v manželstve šťastie, to nejde spolu. S mojím mužom mala som potom ešte štyri deti a všetkých sedem teraz žije a sú už ženatí a vydaté. Teraz som prišla s dospievajúcimi vnučkami, aby počuli, čo im budete hovoriť. Moje deti sú šťastné v manželstve a môj muž kladie aj dnes naše manželstvo deťom a vnukom ako vzor šťastného manželstva. Často im opakuje tieto slová: Aká príprava – také manželstvo!“
16.09.2003 | Čítanosť(2258)
Téma: Manželstvo / Zázrak
25.06.2003 | Čítanosť(2092)
Téma: Manželstvo


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet