23.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Dokonalosť spočíva v tom, aby sme prezierali všetko ľudské, aby sme neustále mysleli na budúce, nepriviazovali sa k ničomu prítomnému, aby sme vedeli, že všetko ľudské je tieň a sen a ešte menej ako to. Dokonalosť spočíva v tom, aby sme vo vzťahu k veciam tohto života a tiež vo vzťahu ku všetkému škodlivému pre našu spásu, boli akoby mŕtvymi, aby sme žili a konali iba pre duchovné, ako povedal Pavol: Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus.

~sv. Ján Zlatoústy~

25.06.2003 -
čítanosť850 reakcie0
(Share 222 1)


Téma: Eucharistia

Príklad č.648
(Zdroj: Homiletické směrnice 1985/86, s. 4/32. )

      Berlínsky kňaz Peter Bucholz bol vo farnosti, do ktorej patrilo aj väzenie. V tomto väzení bolo za vojny veľa ľudí popravených, medzi nimi i veľa kňazov. Nacisti dovolili, aby sprevádzal odsúdencov na popravu. Raz v noci pripravoval 186 ľudí na smrť. Boli medzi nimi i ženy. Po dvanástich rokoch rozpráva o dvoch z nich:
      Myslím, že nesmiem tieto hrozné veci zamlčať, aby bolo vidieť, kam to vedie, keď si nejaký národ hľadá cestu bez Boha. Potom vládne zlo, svet sa stáva peklom a ľudia sú ako diabli. Ale i ženy i dievčatá vedeli umierať... a niektoré ukázali takú statočnosť, aká by robila česť i najsilnejším mužom...
      Spomínam si na dvadsaťročnú študentku Evu Máriu. Zúčastnila sa hnutia odporu a čakala na smrť. Keď som prišiel do väzenia, aby som ju navštívil, mal som vždy radosť z jej statočného postoja. Keď prišla jej posledná hodina, išiel som k nej s veľkou starosťou, ako toto dievča obstojí v najväčšej a najťažšej chvíli života. Nebude slabá?
      Keď som otvoril dvere, ako by mi vyčítala z tváre moju starosť: „Ale pán farár,“ povedala. „Čo je vám? Ste dnes taký ustarostený. Nebojte sa, ja vám neurobím hanbu...“ A môžem vydať svedectvo, že v tomto statočnom postoji vydržala až do konca.
      Čo tým ľuďom dávalo silu? Bola to Eucharistia!
      V ten istý deň musela ísť na smrť tiež jej priateľka. Bola to tiež študentka, Ruska. Jej rodičia sa prisťahovali kedysi do Berlína a zachovali si pôvodnú vieru. Vo väzení však chodila na sv. omšu a pred popravou prosila, aby ju kňaz navštívil. Keď som k nej prišiel, povedala:
       „Pán farár, som vám veľmi vďačná, že ste prišiel. Vždy som vám bola vďačná, že ste dovolil, hoci som pravoslávna, zúčastniť sa na sv. omši. Bola to pre mňa veľká útecha. Ale niekedy to bolo pre mňa ťažké, keď som videla, ako moje priateľky išli na sv. prijímanie a odchádzali s radosťou a útechou, pretože vedeli, že majú pri sebe svojho Pána, ktorý im pomôže, aby zniesli to najťažšie a posledné... Ja som k prijímaniu ísť nemohla. Pán farár, prineste aj mne Pána Ježiša, dajte aj mne sv. prijímanie, aby som mohla umrieť tak, ako moje priateľky. Urobíte to?“
      Povedal som: „Zaiste, urobím to.“ Potom som ju rýchlo pripravil. A potom si kľakla a v cele smrti prijala sv. prijímanie, ktoré bolo tiež posledné.
      Naraz začala plakať. Povedala: „Musíte tomuto môjmu plaču rozumieť. Neplačem zo strachu pred tým, čo príde, nie... Moje slzy majú iný dôvod. Keď pomyslím, že Boh prišiel ku mne, a že ho mám u seba, a že u mňa zostane a pôjde so mnou tou poslednou a najťažšou cestou, to ma naplňuje takým šťastím, že musím plakať.“
      Potom som s ňou išiel a bol som svedkom niečoho, na čo nikdy nezabudnem. Keď sme vyšli z cely a išli malou chodbičkou k tomu strašnému miestu, naraz niekto vykríkol: „Počkať! Ešte nie je na rade!“ Bol to jeden z tých strašných dní, kedy sa popravovalo ako na páse, každé tri minúty padla jedna hlava... A tak sa to nejako zdržalo. Museli sme teda čakať a tak som stál s dievčaťom na chodbe a chcel som jej napovedať poslednú krátku modlitbu. Naraz som videl, že to nie je potrebné. Videl som, ako pozdvihla oči hore a začala sa nahlas modliť, Na ten obraz nikdy nezabudnem. Zdalo sa mi, akoby bola jednou z tých mučeníc zo starých dôb.
13.03.2007 | Čítanosť(6033)
Téma: Prvé sväté prijímanie
20.06.2003 | Čítanosť(4216)
Téma: Eucharistia / Jn 6, 51
20.04.2004 | Čítanosť(2990)
Téma: Eucharistia
25.06.2003 | Čítanosť(2431)
Téma: Eucharistia


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet