28.január 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Niektorí nemajú Kristovho ducha, nosia len jeho masku. Preto im chýba kresťanský postoj, nerozumejú pravde a ich práca neprináša ovocie.

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

čítanosť832
(Share )


Štúdium umenia duchovného života - stretnutia


            „Štúdium umenia duchovného života“ – to je názov, ktorý si dala skupina veriacich, ktorá sa v mojej farnosti stretáva raz do týždňa. Uvažujeme nad slovami svätých Otcov, predovšetkým tých, ktorí podrobne opisujú jednotlivé kroky v duchovnom živote.

            Podnetom k začiatku týchto stretnutí boli viaceré duchovné rozhovory, v ktorých zaznela potreba spoznať toto umenie duchovného života. Tieto podnety sa dajú zhrnúť do jednej otázky: „Viem, že mám viesť duchovný život, ale ako?“

            Svätí Otcovia odpovedajú na túto otázku. A je dôležité načúvať ich hlasu, pretože v súčasnej dobe sa už nemôžeme spoliehať na samozrejmosť formovania spoločenstvom, v ktorom žijeme, ako tomu bolo azda pred sto rokmi. Je pre mňa udivujúce, že niektoré praktické rady svätých Otcov, ktoré boli prirodzene uskutočňované v mojom prostredí, keď som bol ešte dieťaťom, sú dnešnou generáciou už zabudnuté a je si ich potrebné nanovo osvojiť. Dnes nechýba dostatok náboženských vedomostí, ale chýba ich praktické uskutočňovanie. Asketický život – a kresťanstvo je asketickým náboženstvom – sa veľmi zminimalizoval a tak duchovný život stratil veľmi dôležitý prostriedok pre svoj rast.

            Z tohto dôvodu vnímam veľkú prospešnosť tejto skupiny, ktorej cieľom nie je nadobudnutie väčšieho intelektuálneho poznania, ale znovuobjavenie prostriedkov duchovného života s úmyslom implantovať ich do každodenného života. Aj keď nemôžem sprostredkovať zdieľanie všetkých skúseností, vysvetlení a odpovedí na doplňujúce otázky v rámci tejto skupinky, chcel by som sprostredkovať svoju jednoduchú prípravu na tieto stretnutia s nádejou, že bude pre niekoho inšpiráciou a pomocou pre začatie podobných stretnutí.

            Vnímam, že toto štúdium umenia duchovného života je pre mnohých veľkým požehnaním a potvrdzuje sa výrok, ktorý som niekde čítal: „Kto začne študovať slová svätých Otcov, prejde veľkou zmenou a jeho život už nebude nikdy ako predtým."© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet